NÁVRH RODINNÉHO DOMU V HRANICÍCH NA MORAVĚ

06.02.2023

Předmětem architektonické studie je návrh patrového rodinného domu v lokalitě Hranice. Pozemek je mírně svažitý severozápadním směrem od komunikace a nachází se téměř na okraji zastavěného území města v původně chatařské lokalitě "Pod Hůrkou". Na pozemku je stávající rekreační objekt, u něhož se předpokládá celková demolice.

Architektonické a dispoziční řešení vychází z daného místa a požadavků stavebníka. Dům je situován na svažitém pozemku a tomu se přizpůsobuje i celkový koncept domu. Do ulice se dům jako celek tváří velice nenápadně, prostoru vévodí přízemní vstupní hmota a samotná obytná dvoupatrová hmota domu ustupuje více do zahrady. Vstupní přízemní hmota s plochou střechou obsahuje kryté stání pro dvě auta a sklad na kola. Samotný patrový dům se sedlovou střechou je situován na třech výškových úrovních - dvou hlavních podestách a mezipodestě dvouramenného schodiště. A právě z mezipodesty se do objektu vstupuje přes kryté závětří a zádveří se samostatnou šatnou. Do společenské části rodinného domu se poté schází po schodech dolů. Zde se nachází také technické zázemí domu. Důraz je zde kladen na prostorný, světlý a vzdušný hlavní obytný prostor (obývací pokoj s jídelnou a kuchyní) v návaznosti na venkovní terasové pobytové plochy v jihozápadní části domu. Celý tento obytný prostor je rozsáhlým prosklením otevřen do zahrady. Z exponované jihozápadní strany jsou okna proti přehřívání v letním období chráněny krytou terasou a dřevěnými slunolamy. Po schodišti nahoru je pak možné vystoupat do soukromé části rodinného domu s ložnicemi a hygienickým zázemím. Všechny obytné místnosti v podkroví jsou opatřeny klasickými okny díky osově souměrným střešním vikýřům a štítovým zdím.

V zadní části zahrady je pak situován přízemní zahradní domek s plochou střechou. Hlavní pobytová plocha zahrady je tedy umístěna mezi tento domek a rodinný dům.

STÁVAJÍCÍ STAV