NÁVRH INTERIÉRU OBYTNÉHO PROSTORU RD SKLENOV

01.11.2019

Návrh interiéru hlavního obytného prostoru do novostavby RD. Požadavkem klientů byla variabilita a vzdušnost celého prostoru, který měl obsáhnout kuchyni s jídelnou, knihovnu a možnost posezení. Komunikační osa mezi vstupem a soukromou částí domu prostor dělí na dvě části, z nichž ta menší u okna na terasu má poměrně nešťastnou proporci.

Vytvořila jsem zde vestavěnou nábytkovou stěnu, která obsahuje knihovnu, kuchyň a posezení. Pročistila jsem prostor kolem oken a vysoké moduly umístila ke dveřím do ložnicové části domu, ze kterých jsou teď tajné nábytkové dveře. Pod oknem jsem vytvořila sedací lavici. Ta najde využití nejen pro zvídavé děti, které pod dohledem rády nakoukávají pod pokličky hrnců na varné desce, ale také třeba pro návštěvu, se kterou si klienti při vaření mohou povídat. Neméně příjemné zde bude posedět s knihou, kvůli dostatečnému přirozenému osvětlení proudícím oknem. Zásadní změnou je poloha jídelního stolu, který jsem umístila do středobodu prostoru pod střešní okna a na osu krbu. Před krbem je ještě místo na případné křesílko, ať už houpací či klasické. Jídelní stůl je rozkládací a při větším počtu návštěvníků je možné jej pohodlně na místě rozložit. Všechno se to odehrává v blízkosti krbu.

Sedací část je řešena s pomocí modulární sedací soupravy, kdy každý její kus může existovat sám o sobě a tím splňuje požadavek klientů na variabilitu sezení. Je možné ji jakkoli přeskupit, dle chuti a situace. Klienti si nebyli jisti potřebou televize v tomto prostoru a já jsem je podpořila v tom, aby zde nebyla. Jednak to daný prostor smysluplně proporčně neumožňuje a pak sledovat proměnlivý obraz zahrady mi příjde daleko lepší. V případě potřeby je možné celou sestavu pootáčet a být v centru dění rodinného života.